Zasady EDK

Wszystkie informacje szczegółowe są dostępne na oficjalnej ogólnopolskiej stronie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej www.edk.org.pl
ZANIM WYRUSZYSZ PRZECZYTAJ

Co to jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Ideodawcą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest ksiądz Jacek Wiosna Stryczek wraz z Męską Stroną Rzeczywistości. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest „Szlachetna Paczka” czy „Akademia Przyszłości”. EDK jest miejscem dla każdego (głównie mężczyzny chociaż kobiety są mile widziane) szukającego Boga i chcącego odkryć swoją tożsamość. Powstała z potrzeby zmiany – zmiany standardowego spojrzenia na mężczyznę w Kościele. Spotkania, wyjazdy, praca, otwierają drogę do zrozumienia roli, jaką rzeczywiście w nim odgrywamy. Warto otworzyć umysł, pognać w nieznane, zacząć działać, żyć prawdziwie. ‘Świat potrzebuje ludzi żywych’, zaangażowanych.

Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych, my proponujemy ideę drogi w samotności, w nocy, w milczeniu zmagając się z własnymi słabościami. Podstawą są cztery filary:

 • wyzwanie – polegające na decyzji o uczestnictwie (długa trasa minimum ponad 40km, nocą, samemu, w milczeniu);
 • droga – marszem, truchtem jak kto lubi, przerywana krótkimi tekstami rozważań na każdej stacji – droga długa i odludna gdzie każdy może znaleźć czas na własne myśli i spotkanie z Bogiem;
 • zmaganie – zawsze przychodzi czy to walka ze zmęczeniem, monotonią marszu, kontuzją, strachem – bez niego nie ma EDK;
 • spotkanie – to jest tak naprawdę sens tej drogi… spotkanie z Bogiem a następnie przemiana, czy to kawałka siebie czy całego swojego życia gdziekolwiek nie podejmiemy wyzwania sens i cel jest zawsze taki sam.

Zasady panujące na EDK

 1. EDK nie jest imprezą organizowaną ani zgromadzeniem publicznym i nie zapewniamy żadnej formy opieki. Każdy uczestnik idzie na własną odpowiedzialność! Dlatego też w tym wydarzeniu udział mogą brać tylko osoby pełnoletnie, które mogą wziąć za siebie odpowiedzialność. Liderzy danego rejonu nie są w stanie zabezpieczyć przejścia całej trasy dlatego każdy jest zdany na siebie. Wyruszenie na trasę jest osobistym wydarzeniem każdego uczestnika, które podejmuje i wygrywa na własną odpowiedzialność.
 2. Idziemy w milczeniu, można natomiast głośno czytać rozważania na poszczególnych stacjach drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu.
 3. Staramy się pokonać trasę pojedynczo. Oczywiście możliwe jest poruszanie się w grupach należy natomiast uważać aby nie tworzyć grup powyżej 9 osobowych.
 4. Nie skracajmy trasy! W wielu przypadkach istnieje możliwość skrócenia lub uproszczenia drogi jednak wtedy pozbawiamy się tego co jest bardzo istotne – trudności i dużego wysiłku. Z drugiej strony należy pamiętać, że czasami trasa jest poprowadzona taką drogą aby nie wchodzić na tereny prywatne.
 5. Wyruszenie w trasę nie wiąże się z odpłatnością, jedyne co powinno się zrobić to zapisać się na ogólnopolskiej stronie EDK. Trasę można pokonywać w dowolnym terminie, zaleca się jednak aby zrobić to w wielkim poście a najlepiej w konkretnym wyznaczonym terminie.
 6.  Sztab EDK organizuje jedynie Mszę Świętą oraz przygotowuje materiały umożliwiające właściwe przeżycie tego wydarzenia.
 7. Należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów i zachowaniu bezpieczeństwa.
 8. Jeżeli jesteś niepełnoletni a bardzo chcesz wziąć udział to z racji tego, iż sztab EDK nie jest organizatorem przejścia, nie ingeruje też w sytuacje, gdy osoba dorosła wybiera się w drogę ze swoim dzieckiem lub podopiecznym. Sposób sprawowania opieki nad małoletnim przez rodziców/opiekunów prawnych szczególnie przebywających poza miejscem zamieszkania regulują odpowiednie przepisy.
 9. Chociaż nie jest to obowiązkowe to warto zabrać ze sobą własny drewniany krzyż (najlepiej zrobiony przez siebie).
 10. Należy pamiętać o mapie obszaru, po którym biegnie trasa lub posiadaniu śladu trasy w GPS (w telefonie lub dedykowanym urządzeniu). Pamiętajmy także o telefonie oraz zapewnieniu potrzebnego jedzenia i picia.
 11. Szczegóły i zalecenia dotyczące poszczególnych tras w regionie znajdują się w ich opisie w głównym menu.