Poradnik uczestnika EDK Czechowice-Dziedzice

Na wstępie przypomnimy rzecz podstawową:

Pomysłodawcy EDK przygotowali swoją propozycję dla osób pełnoletnich i nie zalecamy brania udziału w tym wydarzeniu osobom niepełnoletnim. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest osobistym wydarzeniem każdego uczestnika, które podejmuje i wygrywa na własną odpowiedzialność. Nie jest to zorganizowana pielgrzymka i nie zapewniamy żadnej formy opieki, nie mamy możliwości zabezpieczenia trasy – każdy jest odpowiedzialny za siebie. Sztab EDK organizuje jedynie Mszę Świętą oraz przygotowuje materiały umożliwiające właściwe przeżycie tego wydarzenia i wyznacza trasy.

Teraz przejdźmy do konkretów czyli: UBRANIE, PROWIANT, WYPOSAŻENIE

Ubranie jest jednym z kluczowych elementów sprawnego pokonania wybranej trasy. Każdy ma swoje preferencje i sam wie jak się najlepiej ubrać. My ze swojej strony powiemy, że wygodnie i ciepło a na pewno wygodne buty.

Trasa EDK (Dokoła Jeziora Goczałkowickiego – św. Katarzyny):

Dobrym pomysłem jest wziąć zapasową parę skarpetek lub dwie (na tej trasie na pewno zamokną), jeżeli będzie zimno to dobrym pomysłem jest mieć drugą czapkę na zmianę (głowa zapewnia nam duży komfort cieplny). W związku z tym, że jesteśmy blisko jeziora, rzeki, stawów – mniejszy lub większy wiatr pewnie będzie cały czas obecny. Jeżeli chodzi o buty to każdy musi zdecydować czy wybiera buty nieprzemakalne czy przede wszystkim wygodne (my raczej zalecamy wygodne). Niektórzy wybierają nawet buty z siatką (sportowe) wychodząc z założenia, że przez takie buty woda się szybko przelewa dzięki czemu nie będzie tak bardzo mokro 😉 Odzież wierzchnia dobrze osłaniająca nas od wiatru. Dobrym pomysłem jest mieć ze sobą folie NRC (można się nią owinąć na postojach). Unikajmy bawełnianych koszulek – mokre bardzo wychładzają – lepiej sztuczne. Trasa jest pełna błota i wody. Na trasie można spędzić co najmniej kilkanaście godzin.

Trasa EDK (św. Wendelina):

Na pewno wygodne obuwie bo większość trasy wiedzie po asfalcie (ciężkie buty będą raczej udręką). Jest też trochę odcinków leśnych więc będzie błoto, może też być wietrznie. Warto rozważyć zabranie drugiej pary skarpetek oraz drugiej czapki (głowa zapewnia nam duży komfort cieplny). Ogólnie warto się ciepło ubrać mimo, iż nie jest to trasa po kompletnych bezdrożach to bardzo często będziemy pozostawali na otwartej przestrzeni. Unikajmy bawełnianych koszulek – mokre bardzo wychładzają – lepiej sztuczne. Pamiętajmy, że mimo, iż szacowany czas przejścia jest krótszy na trasie można spędzić nawet 11-12 godzin.

Trasa na wzór EDK (św. Jana od Krzyża):

Po pierwsze wygodne obuwie bo prawie cała trasa wiedzie po asfalcie. Jest też trochę odcinków „polnych” więc będzie błoto. Warto się zastanowić nad ewentualnymi rzeczami na zmianę w zależności od pogody i warunków jakie będą panować na trasie. Ogólnie warto się ciepło ubrać. Unikajmy bawełnianych koszulek – mokre bardzo wychładzają – lepiej sztuczne. Pamiętajmy, że mimo, iż szacowany czas przejścia jest krótszy na trasie można spędzić nawet 7-8 godzin.

Jedzenie to jest to co nas napędza lub dodaje nam sił, nie lekceważmy tego elementu naszego ekwipunku.

Prowiant – każdy wie co potrzebuje. My podpowiemy tyle, że minimum napojów na trasie EDK to 1,5- 2 litry wody. Poza tym oczywiście rzeczy energetyczne są zawsze przydatne, czekolady, żele, galaretki – co kto lubi. Z racji tego, że trasy są długie warto wziąć coś „na ząb” jak np. bułki itp. Na trasie EDK długiej (św. Katarzyny) raczej nie ma miejsca gdzie można dokupić jedzenie (w okolicach, na krótkiej (św. Wendelina) raczej też nie będzie takiej możliwości. Jeżeli będzie zimno – termos jest bardzo wskazany.

Z wyposażeniem dodatkowym nie przesadzajmy ale niektóre rzeczy będą nam niezbędne.

Wyposażenie obowiązkowe to latarka – najlepiej czołówka. Na wszelki wypadek dodatkowy komplet baterii. Telefon w pełni naładowany, najlepiej z Internetem i GPS. Do telefonu może się przydać tzw. power bank czy zapasowa bateria. Odblaski – szczególnie na trasie św. Wendelina i św. Jana od Krzyża – bądźmy widoczni! (wymagają tego także przepisy). Dobrze jest zabrać paczkę chusteczek. Warto rozważyć pelerynę jak będzie padało lub coś nieprzemakalnego. Na długiej trasie dobrym pomysłem może być folia NRC – zależy jak mamy dużo miejsca w plecaku. Nie oszczędzajmy na podstawach apteczki przynajmniej na trasie św. Katarzyny (kilka plastrów, coś do odkażania i krem mogą być przydatne). Oczywiście jak we wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Na pewno obowiązkowa jest latarka i telefon komórkowy z pełną baterią. Pamiętajmy, że w niskich temperaturach bateria szybciej się wyczerpuje. 

Kilka słów o nawigacji i oznaczeniu trasy.

Trasy w 2019 roku nie będą oznaczone – dlatego trzeba głównie polegać na telefonie z GPS i opisie trasy.

Nawigacja na trasie długiej  EDK (dokoła Jeziora Goczałkowickiego – św. Katarzyny) – podstawową trudnością na tej trasie jest nawigacja i orientowanie się w terenie. Droga pod tym względem jest bardzo trudna, podstawowym narzędziem dla wielu uczestników będzie telefon (smartphone) z nawigacją GPS. Między IV a V stacją ciężko mówić o dokładnym podążaniu ścieżką czy jakimś konkretnym terenem – tutaj często trzeba iść „na wyczucie”. Na długiej trasie opis może nie być do końca precyzyjny ponieważ wszystko zależy od warunków pogodowych. Jeżeli będzie przejrzyste i jasne niebo to zobaczymy pewne rzeczy z opisu nawet w nocy. Jeżeli natomiast będzie mgła to niektóre rzeczy mogą być niewidoczne. Należy się przygotować szczególnie na pierwszych stacjach, że warunki trasy mogą się diametralnie zmienić i pójście z samym opisem jest naprawdę trudne chociaż jak pokazuje dotychczasowe doświadczenie niektóre osoby pokonają trasę z samym opisem na końcu twierdząc, że wszystko było proste 🙂 Koniecznie należy zapoznać się z trasą (na mapie) przed wyjściem.

Nawigacja na trasie EDK (św. Wendelina) – trasa pod względem trudności nie jest aż tak bardzo ciężka jak trasa długa. Czytając nazwy ulic powinno nie być większych problemów z przejściem według opisu. W lesie może być trudniej ale raczej i tak prędzej czy później trafimy w dobre miejsce 😉 Zalecamy jednak używanie aplikacji EDK i kierowanie się śladem GPS. Należy sprawdzić na mapie jak biegnie trasa to bardzo ułatwi orientację w terenie.

Nawigacja na trasie na wzór EDK (św. Jana od Krzyża) – trasa pod względem trudności nie jest aż tak bardzo ciężka w nawigacji. Czytając nazwy ulic powinno nie być większych problemów z przejściem według opisu. Zalecamy jak na pełnych trasach jednak używanie aplikacji EDK i kierowanie się śladem GPS. Opis też powinien spokojnie doprowadzić nas do celu. Należy sprawdzić na mapie jak biegnie trasa to bardzo ułatwi orientację w terenie.

Zamieszczamy poniżej instrukcję jak można korzystać z nawigacji GPS w telefonie z uwzględnieniem podążania śladem EDK Czechowice-Dziedzice. Instrukcja dotyczy korzystania z dedykowanej aplikacji EDK Ekstremalna Droga Krzyżowa. W przypadku trasy św. Katarzyny oraz św. Wendelina można także skorzystać z popularnej aplikacji dla biegaczy, cyklistów etc. o nazwie Endomondo trasy nazywają się odpowiednio: „EDK CZ-DZ DP” (w przypadku długiej trasy dokoła Jeziora Goczałkowickiego św. Katarzyny) która ma długość 65,05km i została utworzona przez „Robert”. Jeżeli chcemy wybrać trasę św. Wendelina to klikamy na trasę o nazwie: „EDK CZ-DZ Wendelin” która ma długość 46,12km i została utworzona przez „Robert”. Dobrze wcześniej sprawdzić to na miejscu.

W przypadku korzystania z aplikacji EDK poniżej instrukcja: 
Instrukcja GPS aplikacja EDK

Opis trasy:

Jeżeli ktoś będzie się poruszał bez nawigacji GPS po trasie, co na pewno będzie stosunkowo trudne  to został przygotowany opis trasy. Opis ten może się także przydać osobom, które korzystają z nawigacji GPS ale wolą mieć także opis „pisany” dla wszelkiej pewności. Polecamy przed wyruszeniem zapoznać się z dokładnym przebiegiem trasy na mapie. Należy pamiętać, że EDK to EKSTREMALNA Droga Krzyżowa i jest trudno nie tylko pod względem fizycznym ale także psychicznym czy orientacji. Trzeba się przygotować na to, że czasami możemy się po prostu zgubić. To nie jest tragedia – należy racjonalnie się zachowywać i albo podążać za „innymi światełkami na trasie” albo spróbować dojść do najbliższych zabudowań, świateł, drogi etc. i tam spróbować dotrzeć w okolice trasy.  Trasa była weryfikowana ale nawet w ciągu tygodnia czasu zdarzają się różne zdarzenia na które nie mamy wpływu jak np.: wycinka drzew, postawienie płotu, wycinka lasu czy remont i zamknięcie drogi – to wszystko może spowodować różnicę trasy i opisu. Prosimy o wyrozumiałość.

Opisy tras znajdziecie na stronie www.edk.org.pl

Informacje o naszych trasach są także dostępne z menu u góry strony.

Oznaczenie trasy:

Trasa nie będzie w jakiś szczególny sposób oznaczona.  Stacje drogi krzyżowej (poza kościołami) będą oznaczone białymi kwadratami około 20 x 20cm z numerem stacji wyklejonym jasną taśmą odblaskową.

Oznaczenie stacji

Oznaczenie stacji

Życzymy Wam powodzenia! 🙂