Przeżywamy obecnie trudny czas epidemii koronawirusa w naszym kraju. Zalecenia służb państwowych jak również kościelnych jednoznacznie mówią nam o konieczności pozostania w domu w tym okresie. Zapewne wielu z Was mimo wszystko zastanawia się co zrobić w obecnej sytuacji, czy pójść na EDK, która polega na indywidualnym i samotnym przemierzaniu wybranej trasy (do tego w nocy). Co więcej podążając za hasłem „warto żyć ekstremalnie” wydawać by się mogło, że warto byłoby spróbować.

Jako osoby odpowiedzialne za Rejon Czechowice-Dziedzice zdecydowanie odradzamy wyruszania w trasę i jednocześnie odwołujemy planowaną Mszę św. na rozpoczęcie EDK, która miała się odbyć w dniu 3.04.2020 o godz. 19:00. Planujemy w Cz-Dz (chociaż obecnie trudno mówić o konkretnych terminach) zorganizować wyjście na EDK w terminie późniejszym o czym będziemy Was informować na bieżąco.

Wydając takie zalecenie, co nie jest dla nas łatwe biorąc pod uwagę ogrom pracy jaką włożyliśmy w przygotowanie EDK w tym roku (2 nowe trasy, promocja itp.), kierowaliśmy się kilkoma istotnymi przesłankami:

  • Dekret Bp Romana Pindla, który jasno mówi: „Odwołujemy wszystkie zaplanowane wydarzenia o charakterze diecezjalnym, dekanalnym i parafialnym (np. plenerowe Drogi Krzyżowe, Pasje, spotkania, wykłady, dni skupienia), zaplanowane do świąt wielkanocnych.” z tekstem oryginalnym można się zapoznać pod tym adresem: https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/komunikat-diecezji-bielsko-zywieckiej-w-zwiazku-z-zagrozeniem-epidemiologicznym/ .
  • Zalecenie głównego pomysłodawcy EDK ks. Jacka Stryczka, który pisze: „Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że w obecnym czasie, EDK to przede wszystkim droga duchowej pracy nad sobą. Na tym etapie nie mówimy o żadnych propozycjach terminów nocnej wędrówki. Zachęcamy natomiast do tego, aby LUDZIE EDK wzięli na siebie duchową odpowiedzialność za modlitwę o uwolnienie świata od pandemii”. Od Środy Popielcowej trwają rekolekcje, które są umieszczane na głównym profilu społecznościowym EDK. Zostały przygotowane rozważania dotyczące Drogi Przebaczenia, które można pobrać na stronie www.edk.org.pl .
  • Mimo, iż EDK faktycznie jest indywidualną drogą to powinniśmy się zastosować do apeli władz państwowych jak i samorządowych o pozostanie w domu i nie wychodzenie bez potrzeby. Pamiętajmy, że EDK nie jest spacerem czy wędrówką w „niedzielne popołudnie”, trasy są naprawdę trudne i wymagające a przejście ich jest także dużym wyzwaniem dla naszego zdrowia i odporności, której teraz nie powinniśmy testować. Dodatkowo pamiętajmy, że odpowiednie służby medyczne, ratownicze i porządkowe obecnie przeżywają także trudny czas i w razie nieszczęśliwego wypadku będziemy dla nich dodatkowym obciążeniem. Co istotne wiele z nadleśnictw zamyka obecnie wstęp do lasu, więc być może okazałoby się, że nasze przebywanie na trasie jest nielegalne.
  • Chcemy przeżyć EDK razem z Wami bez zbędnych ograniczeń, rozpocząć go normalnie Mszą św. i w jednym terminie wyruszyć na trasy, poczuć jak co roku klimat nocnej wędrówki mając świadomość, że inni uczestnicy drogi chociaż ich nie widzimy są duchowo razem z nami na trasie. Dlatego wolimy przełożyć wyjście na termin późniejszy.

Bardzo prosimy aby zachowywać się odpowiedzialnie, gdyż to odpowiedzialność za siebie i swoje życie jest jedną z kluczowych cech osoby biorącej udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Oczywiście na bieżąco będziemy Was informować o ewentualnych wydarzeniach i terminach dotyczących innego terminu EDK Cz-Dz. 

Życząc zdrowia przypominamy Wam słowa Psalmu 121, który towarzyszył nam w poprzednich edycjach:

„Pan cię uchroni od zła wszelkiego:
czuwa nad twoim życiem.
Pan będzie strzegł
twego wyjścia i przyjścia
teraz i po wszystkie czasy.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *