Ostateczne podsumowanie EDK CZ-DZ 2017

Spłynęły do nas ankiety (chociaż nie od wszystkich uczestników), przeglądnęliśmy wszystkie dane i statystyki – czas więc na podsumowanie całości wydarzenia.

Czas na kompleksowe podsumowanie

W tym roku w Czechowickiej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej udział wzięły łącznie 73 osoby. 70 osób wyruszyło w trasę dnia 7.04 kwietnia a trzy osoby wyruszyły terminie wcześniejszym. W tegorocznej edycji są dostępne dwie trasy:

– ubiegłoroczna dookoła Jeziora Goczałkowickiego o długości 67km – bardzo trudna;

– nowa droga św. Wendelina o długości 46km – trudna.

Śmiałkowie podzielili się mniej więcej równomiernie na obydwie trasy  z czego 39 osób wybrało trasę krótszą a 34 trasę dłuższą. Wśród tych wszystkich osób znalazło się 20 kobiet oraz 53 mężczyzn. Najstarszy uczestnik miał 63 lata a najmłodszy 13 lat. Najwięcej uczestników 22 pochodziło z Czechowic-Dziedzic, 6 z Zabrzega, 5 z Ligoty, 7 z Chybia, Mnicha lub Zabłocia. Ponadto uczestnicy pochodzili z Bestwiny, Bielska-Białej, Bojszowy, Czarkowa, Góry, Goczałkowic, Iłownicy, Jankowic, Jaworzna, Mazańcowic, Międzyrzecza, Starej Wsi, Pszczyny, Tychów, Pisarzowic, Pszowa, Rudzicy, Strumienia czy Mszany. Najdalej uczestnicy przybyli do nas z Mysłowic i Wodzisławia Śląskiego.

Uczestnicy o inicjatywie EDK dowiedzieli się najczęściej od swoich znajomych (55% – tutaj widać jaka siła tkwi w Waszym świadectwie dla znajomych) na drugim miejscu była strona internetowa (12% osób)  podium zamykają ogłoszenia w kościele (8% osób), na dalszych miejscach jest Facebook, artykuły w prasie czy plakaty/ulotki.

Trasa długa

Trasę ukończyło około 75% osób, które na nią wyruszyło. Ponad 50% osób określiło ją jako bardzo trudną do pokonania i tyle samo osób przynajmniej raz zgubiło się na trasie. Prawie wszyscy na tej trasie używali GPSa. Najczęściej zwracaliście nam uwagę na konieczność poprawy oznaczeń. Najbardziej się Wam podobała możliwość odpoczynku i zregenerowania sił w Chybiu a także trudne warunki terenowe poprowadzone różnymi drogami. Ponad 80% z Was udzieliło odpowiedzi, że byliby w stanie podjąć jeszcze raz wyzwanie jakim jest pokonanie tej trasy, niekoniecznie od razu 😉 Trasę pokonaliście w czasie między 11,5 a 19 godzin.

Trasa krótka

Trasę ukończyło około 70% osób, które na nią wyruszyło. Większość osób określiło trasę jako średnio trudną natomiast 40% osób stwierdziła że jest „tylko” trudna do pokonania. 70% osób nie zgubiła się na trasie ani razu oraz 78% osób na tej trasie używało GPS. Podobnie jak na trasie długiej najczęściej zwracaliście nam uwagę na konieczność poprawy oznaczeń. Najbardziej się Wam podobał klimat trasy, odcinki leśne oraz kaplica św. Wendelina. 100% z Was udzieliło odpowiedzi, że byliby w stanie podjąć jeszcze raz wyzwanie jakim jest pokonanie tej trasy w przyszłości. Trasę pokonaliście w czasie między 9 a 14 godzin. Co ciekawe największa liczba osób zrezygnowała w okolicach 6 godziny drogi (około 25km).

Podsumowanie

Z naszego punktu widzenia jako Rejonu EDK CZ-DZ jesteśmy z Was bardzo dumni i to rzecz podstawowa. Każdy kto podjął wyzwanie szczególnie przy takich warunkach pogodowych w naszym odczuciu zasługuje na szacunek. Każdy także mierzył się z trudnościami zarówno fizycznymi jak i psychicznymi – dla każdego ta droga była trudna. Z rozmów z Wami wiemy także, że taka droga zmienia nas wszystkich, którzy ją podjęliśmy. Dla nas to, że tak licznie bierzecie udział i to jak tą drogę przeżywacie jest ogromną nobilitacją do dalszych działań. Niezwykle cieszy nas także fakt, że żadne niepokojące informacje do nas nie dotarły i nic nikomu poważnego się nie stało a przynajmniej nic nam o tym nie wiadomo. To cały czas udowadnia nam, że warto żyć ekstremalnie niezależnie od tego czy będzie to dotyczyło ekstremalności w kontekście wysiłku fizycznego czy miłości do drugiego człowieka.

Poniżej kilka zdjęć (autor Piotr Machej):

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: EDK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *