Poradnik uczestnika EDK część 2 – czyli nawigacja i opis trasy

Jeżeli ktoś nie czytał części pierwszej to zachęcamy do zapoznania się najpierw z informacjami dotyczącymi ubioru, prowiantu i wyposażenia obowiązkowego – artykuł znajduje się TUTAJ.

Dzisiaj chcemy powiedzieć słów kilka o nawigacji i oznaczeniu trasy.

Nawigacja na trasie długiej (dokoła Jeziora Goczałkowickiego) – podstawową trudnością na tej trasie jest nawigacja i orientowanie się w terenie. Droga pod tym względem jest bardzo trudna, podstawowym narzędziem dla wielu uczestników będzie telefon (smartphone) z nawigacją GPS. Między IV a V stacją ciężko mówić o dokładnym podążaniu ścieżką czy jakimś konkretnym terenem – tutaj często trzeba iść „na wyczucie”. Na długiej trasie opis może nie być do końca precyzyjny ponieważ wszystko zależy od warunków pogodowych. Jeżeli będzie przejrzyste i jasne niebo to zobaczymy pewne rzeczy z opisu nawet w nocy. Jeżeli natomiast będzie mgła to niektóre rzeczy mogą być niewidoczne. Należy się przygotować szczególnie na pierwszych stacjach, że warunki trasy mogą się diametralnie zmienić i pójście z samym opisem jest naprawdę trudne chociaż jak pokazuje ubiegłoroczne doświadczenie niektóre osoby pokonają trasę z samym opisem na końcu twierdząc, że wszystko było proste 🙂 Koniecznie należy zapoznać się z trasą (na mapie) przed wyjściem.

Nawigacja na trasie krótkiej (św. Wendelina) – trasa pod względem trudności nie jest aż tak bardzo ciężka jak trasa długa. Czytając nazwy ulic powinno nie być większych problemów z przejściem według opisu. W lesie może być trudniej ale raczej i tak prędzej czy później trafimy w dobre miejsce 😉 Zalecamy jednak używanie aplikacji EDK i kierowanie się śladem GPS. Należy sprawdzić na mapie jak biegnie trasa to bardzo ułatwi orientację w terenie.

Zamieszczamy poniżej dwie instrukcje jak można korzystać z nawigacji GPS w telefonie z uwzględnieniem podążania śladem EDK Czechowice-Dziedzice. Pierwsza instrukcja dotyczy korzystania z dedykowanej aplikacji EDK Ekstremalna Droga Krzyżowa a druga z popularnej aplikacji dla biegaczy, cyklistów etc. o nazwie Endomondo.

Instrukcja nr 1 – aplikacja EDK poniżej: 
Instrukcja GPS aplikacja EDK 2017

Instrukcja nr 2 – aplikacja Endomondo poniżej:
Instrukcja GPS aplikacja Endomondo 2017

 

Opis trasy:

Jeżeli ktoś będzie się poruszał bez nawigacji GPS po trasie, co na pewno będzie stosunkowo trudne (na trasie długiej) to został przygotowany opis trasy. Opis ten może się także przydać osobom, które korzystają z nawigacji GPS ale wolą mieć także opis „pisany” dla wszelkiej pewności. Polecamy przed wyruszeniem zapoznać się z dokładnym przebiegiem trasy na mapie. Należy pamiętać, że EDK to EKSTREMALNA Droga Krzyżowa i jest trudno nie tylko pod względem fizycznym ale także psychicznym czy orientacji. Trzeba się przygotować na to, że czasami możemy się po prostu zgubić. To nie jest tragedia – należy racjonalnie się zachowywać i albo podążać za „innymi światełkami na trasie” albo spróbować dojść do najbliższych zabudowań, świateł, drogi etc. i tam spróbować dotrzeć w okolice trasy.  Trasa była weryfikowana ale nawet w ciągu tygodnia czasu zdarzają się różne zdarzenia na które nie mamy wpływu jak np.: wycinka drzew, postawienie płotu, wycinka/pożar lasu czy remont i zamknięcie drogi – to wszystko może spowodować różnicę trasy i opisu. Prosimy o wyrozumiałość.

Opisy tras znajdziecie tutaj:

Trasa długa (dokoła Jeziora Goczałkowickiego)

Trasa krótka (św. Wendelina)

 

Oznaczenie trasy:

Trasa nie będzie w jakiś szczególny sposób oznaczona. Będziemy się starali żółtym sprayem oznaczyć ją w kilku punktach – jeżeli pogoda będzie jednak niesprzyjająca to farba może się niestety zmyć. Wzorem roku ubiegłego na trasie będziemy się starali dać odblaskowe kwadraciki 3×3 cm. Dodatkowo stacje drogi krzyżowej (poza kościołami) będą oznaczone białymi kwadratami około 20 x 20cm z numerem stacji wyklejonym jasną taśmą odblaskową.

Oznaczenie stacji

Oznaczenie stacji

Oznaczenie wybranych fragmentów drogi – odblaskowe kwadraciki

Życzymy Wam powodzenia! 🙂

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: EDK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *